Farsi  
 

   شنبه 5 آذر 1401

کلام روز


امام صادق علیه‌السلام فرمود: مؤمن جز به سه خصلت نیک نشود: فهم عمیق در دین، اندازه‌دارى نیکو در زندگانى و بردبارى بر ناگوارى


گفت و گو


بی‌باک: 4طلای ارزشمند را در مهد تکواندوی آسیا گرفتیم

ذوالقدری: بهترین نتیجه را گرفتیم

 آرشيو گفت و گو

گزارش


نمره 20 کاروان ایران به تکواندو رسید/کره جنوبی بازهم در بخش مردان جا ماند!

مدال آوران روز پایانی بازيهاي تكواندو

 آرشيو گزارش

تکواندو در بازیهای آسیایی


بازیهای آسیایی – گوانگجو 2010

بازیهای آسیایی – دوحه 2006

بازیهای آسیایی- بوسان 2002

بازیهای آسیایی- تايلند 1998

بازیهای آسیایی-هیروشیما 1994

بازیهای آسیایی – سئول 1986


آمار سايت.

PLAYER 
    Iran

Last Name: Karami

Name: Yousef

Birth date: 22/ 03/ 1983

Gender: M

Weight: -87

Club: National Team

كاپيتان در انديشه سومين نشان طلاي المپيك قاره اي

یوسف کرمی کاپیتان تیم ملی تکواندو در چهارمین حضورش در بازیهای آسیایی بدنبال سومین نشان المپیک قاره ای است؛ مدالی که کارشناسان کسب آن را دور از دسترس یوسف کرمی نمی داند.

کرمی که هم در تعداد حضور و هم در کسب نشان زرین رکورددار است، به عنوان یکی از باتجربه ترین ورزشکاران کاروان ایران در اینچئون 2014، به موفقیت یارانش هم امیدوار است: «درست که بچه ها اولين حضور در بازيهاي آسيايي را تجربه مي كنند اما بسيار باانگيزه و پرانرژي هستند و تجربه حضور در ميادين بزرگ را دارند. من به اين تيم اميدوارم و مطمئنم نتايج خوبي بدست مي آيد.»

دارنده 4 طلا و برنز رقابتهای قهرمانی جهان، در 32 سالگی در اوج پختگی تکنیکی و تاکتیکی است. او خوب می داند که در شیاپ چانگ در مقابل هر حریفی چگونه باید مبارزه کند و پیروزی اش را مدیریت کند.

سایت فدراسیون تکواندو پیش از اينكه ملی پوشان تکواندو به کره جنوبی بروند، چند دقیقه ای با کاپیتان یوسف همکلام شد که ماحصل آن را در ادامه خواهيد خواند:

*اين چهارمين حضور شما در بازيهاي آسيايي است، اينچئون سومين طلاي بازيهاي آسيايي شما را به همراه خواهد داشت؟
- من كه تمام تلاش خود را به كار مي بندم تا بهترين نتيجه را بدست آورم.

*در اولين سابقه حضور در بازيهاي آسيايي 18 ساله بوديد؟
- بله، 2002 بوسان كره جنوبي بود. در اول راه با قرعه اي سخت مواجه شدم و به قهرمان المپيك سيدني برخورد كردم. البته با تكواندوكار كره اي مبارزه اي پاياپاي داشتم، حتي توانايي پيروزي هم داشتم. اولين بار بود كه اسير ناداوري مي‌شدم اما به هرحال كره از امتياز ميزباني استفاده كرد و برنده ديدار شد.

* و بعد از آن شما در 2 دوره به مدال طلا رسيديد؟
-در دوحه قطر كه تنها طلايي كاروان تكواندو بودم، 2010 گوانگجو چين هم به مدال طلا رسيدم تا تنها تكواندوكاري باشم كه 2 طلاي بازيهاي آسيايي را بدست آورده است.

*كدام يك از اين 2 مدال را بيشتر دوست داريد؟
- انتخاب كردن كار سختي است. من اصولا همه مدال هايم را دوست دارم چون براي تك تك آن ها زحمت كشيده ام. اما از دوحه قطر خاطرات خوبي دارم. در 2006، تنها طلايي تكواندو بودم. بعد هم كاروان ايران يك هفته اي بود كه مدال طلايي نداشت و آخرين طلا براي رضازاده بود. بعد از مدال من به قولي طلسم شكسته شد و كاروان تعداد طلاهايش افزايش يافت.

* چرا حساسيت بازيهاي آسيايي اينقدر بالا است؟
- المپيك آسيايي شرايط خاصي دارد. نفرات همان نفرات هستند. رقيبان كه تغيير نمي كنند اما شرايط و جو مسابقات سخت است. همه رشته ها در دهكده بازيها هستند و همين ناخواسته باعث مي شود حساسيت مسابقات براي بازيكنان بيشتر شود.

* به جز شما 5 تكواندوكار ديگر ما اولين حضور در بازيها را تجربه مي كنند، اين كار را سخت نمي كند؟
- درست است كه جوان هستند و تجربه حضور در بازيهاي آسيايي را ندارند اما من اين را يك مزيت مي دانم. بچه ها در اولين حضورشان پر از انرژي و انگيزه هستند و مي خواهند بهترين نتيجه را بگيرند. اين نفرات با شرايط مسابقات آشنايي دارند چراكه قبلا ميدان هاي سخت و حساس را هم تجربه كرده اند.

* اسم اين تيم را چه مي گذاريد؟
- مي گويم تيمي كه پر از انگيزه است.

* نتايج تيم ايران در اين رقابتها را پيش بيني مي كنيد؟
- پيش بيني كار سختي است. اما اين تيم توانايي و پتانسيل بالايي دارد. بازيكنان در اين مدت تلاش بسياري داشتند و عزمشان را براي كسب بهترين نتيجه جزم كرده اند. مطمئن هستم نتايج خوبي در اينچئون رقم مي خورد.

***ركورد در دستان كاپيتان

تيم ملي تكواندوي ايران در وزن هفتم بازيهاي آسيايي 4 مدال در اختيار دارد. اولين مدال اين وزن توسط مجيد امين ترابي در سال 1994 كسب شد، كه رنگ آن برنز بود. 4 سال بعد بازهم نماينده ايران امين ترابي بود كه مدال خود را در بانكوك تايلند تكرار كرد.

8 سال بعد يوسف كرمي راهي بازيهاي آسيايي شد و در دوحه قطر توانست به مدال طلا دست يابد. در گوانگجو چين نيز يوسف باز هم طلايي شد تا ركورد دار طلايي تكواندو در بازيهاي آسيايي شود.

*** مهمترين حريفان يوسف كرمي در المپيك هفدهم آسيا

1- جسور بايكازوف (ازبكستان)

دارنده مدال طلا و نقره قهرماني آسيا، در اين چند وقت اخير آمادگي خوبي دارند. بايكازوف در گرندپريكس قزاقستان نيز بر سكوي سوم ايستاد در فينال قهرماني آسيا تاشكند، با استفاده از امتياز ميزباني و با نادوري در مبارزه با كرمي به پيروزي رسيد و طلايي شد.

2- يويينگ راي شين (كره جنوبي)

نماينده كشور ميزبان، "شين" خواهد بود. اين تكواندوكار 23 ساله نايب قهرماني نوجوانان جهان را در كارنامه دارد. يكبارهم با مهدي خدابخشي مبارزه كرده است كه در رقابتهاي قهرماني جهان نتيجه را به او واگذار كرد.

3- ساير رقبا

"ترونگ نگويون" ويتنامي، دارنده مدال طلاي قهرماني آسيا و"كاي چانگ" از چين تايپه دارنده مدال برنز آسيا از ديگر حريفان يوسف كرمي در المپيك هفدهم آسيايي خواهند بود.

***نظرات خانواده تكواندو در خصوص يوسف كرمي

1- غلامحسن ذوالقدر (سرمربي اسیق تيم ملي و مدير سازمان تيم هاي ملي)

دنيايي از تجربه است و انتظار داريم به كمك تجربه و كوله باري از مدال، در اين دوره نيز بهترين نتيجه را بدست آورد. توان و قدرت بدني يوسف كرمي هميشه مثال زدني بود و در خارج از كشور به او لقب مرد از فضا داده بودند. اميدوارم مدال طلاي 2 دوره قبل خود را تكرار كند.

2- بيژن مقانلو (دارنده مدال برنز قهرماني جهان و بازيهاي آسيايي و سرمربي تيم ملي تكواندو)

مردِ خستگي ناپذير تكواندو. حضورش در اردوهاي تيم ملي واقعا براي كادرفني و بازيكنان يك نعمت است. برخلاف خيلي ها كه از سن يوسف مي گويند. من سن و سالي نمي بينم، درست است كه سابقه طولاني در اردوهاي تيم ملي دارد اما هر وقت خواسته، بهترين نتيجه ها را گرفته و در زمان تمرين بسيار سرحال و پرنشاط است و با انگيزه اي كه دارد به بازيكنان هم روحيه مي دهد. اميدوارم در اينچئون بهترين نتيجه را بدست آورد.

3- مهدي بي باك (نايب قهرماني جهان، دارنده مدال طلا و نقره بازيهاي آسيايي و مربي تيم ملي تكواندو)

كاپيتان تيم ملي و دست راست كادرفني. زحمات زيادي را براي تكواندو ايران كشيده و افتخاراتي كه براي كشورمان بدست آورده هيچ گاه از ياد ها نمي رود، او 13 سال از بهترين روزهاي زندگي اش را صرف تكواندو و افتخارآفريني براي كشورمان كرده. مي دانم نتيجه خوبي را در اينچئون بدست مي آورد.

4- مهرداد يوسفي (مربي بدنساز تيم ملي)

از سال 2000، يوسف را مي شناسم. هيچ وقت تمام نمي شود. اكنون شرايط جسماني و قدرت بدني خوبي دارد. ضمن اينكه به پشتوانه مدال ها و تجربياتش، هم مي تواند به بازيكنان ديگر كمك كند و هم در اينچئون بهترين نتيجه را بدست آورد.

5- بهنام اسبقي (قهرمان جهان)

اسطوره تكواندو بوده و هست. هميشه بهترين نتايج را بدست آورده و يكي از پرافتخاران ورزش تكواندوي ايران و جهان است. به شخصه معتقدم يوسف بهترين نتيجه را در اينچئون مي گيرد.

6- مهدي خدابخشي (قهرمان آسيا)

يوسف بزرگ ما در تيم ملي است. او اسطوره ايران و جهان است و حضورش در اردوهاي تيم ملي به ما كمك بسياري كرد. كرمي سابقه 2دوره بازيهاي آسيايي را دارد و به خوبي شرايط اين مسابقات را مي داند. حضورش در اينچئون به ما كم تجربه ها كمك بسياري خواهد كرد و قطعا خودش نيز بهترين نتيجه را مي گيرد.

 
نماد بازیها
"بارامه"، " کومورو" و "ويچوان" سه پنگوئني هستند که به عنوان نماد بازي‌هاي آسيايي 2014 انتخاب شده اند. اين بازي‌ها در شهر اين چئون کره‌جنوبي برگزار مي شود.

کميته‌ي برگزاري بازي‌هاي آسيايي در جلسه رونمايي اين نماد که در جزاير سانگدو برگزار شد، اعلام کرد: اين سه پنگوئن باد، رقص و نور نام دارند. انتخاب ابن نماد با اين اسامي به دليل تطابق با ورزشگاه اصلي شهر اين‌چئون صورت گرفته که بيشتر رقابت ها را ميزباني خواهد کرد.

کميته‌ي برگزاري اميدوار است، انتخاب اين نماد که يکي از گونه‌هاي کمياب جانوري در سواحل بين دو کشور کره جنوبي و کره شمالي است، به گسترش روابط بين دو کره و برقراري صلح و آشتي بين دو کشور کمک کند.

اين کميته همچنين لوگوي بازي ها را هم معرفي کرد. لوگوي بازي‌هاي آسياي 2014 اين چئون، بال بسيار بزرگي است که حرف A ، حرف اول آسيا در آن ديده مي شود و خورشيدي در بالاي سمت چپ آن قرار دارد که نشان مي دهد آسيايي‌ها دست‌هايشان را بالا برده اند و دست همديگر را گرفته‌اند.


برنامه بازیهاسه شنبه - 8 مهرماه

*وزن74-كيلوگرم: ‌مسعودحجي‌زواره
*وزن87-كيلوگرم: يوسف كرمي
*وزن53-كيلوگرم: سوسن‌حاجي‌پور


چهارشنبه - 9 مهرماه

*وزن80-كيلوگرم: مهدي خدابخشي
*وزن87+كيلوگرم: سجاد مرداني
*وزن57-كيلوگرم: سمانه شش‌پري


پنجشنبه - 10 مهرماه

*وزن68-كيلوگرم: بهنام اسبقي
*وزن67-كيلوگرم: شكرانه ايزدي


جمعه - 11 مهرماه

*وزن73-كيلوگرم: فاطمه روحاني
*وزن58-كيلوگرم: فرزان عاشورزاده
*وزن73+كيلوگرم: اكرم خدابنده


 
  
 Free Page Rank Tool